Werken in de grafimediabranche heeft veel weg van een fysieke work-out. Medewerkers staan vaak langdurig, tillen materialen, bedienen machines en werken onder tijdsdruk. Dat maakt het werk dynamisch, maar kan ook leiden tot fysieke belasting en vermoeidheid.
Voor veel organisaties is dit herkenbaar. Rug- en schouderklachten, vermoeidheid of werkdruk kunnen uiteindelijk leiden tot verzuim of verminderde inzetbaarheid. Juist daarom staat duurzame inzetbaarheid steeds vaker op de agenda van HR-managers en leidinggevenden.
Samen met Checkpoint Apparel Labeling ging GOC aan de slag om de fysieke belasting op de werkvloer te verminderen en tegelijkertijd leidinggevenden te ondersteunen in hun rol.
Bewustwording op de werkvloer
Het traject begon met een praktische analyse op de werkvloer. Een trainer liep mee op verschillende afdelingen om te observeren hoe medewerkers bewegen tijdens hun werk: hoe wordt er getild, gedraaid en gewerkt aan machines?
Vervolgens volgden workshops waarin medewerkers inzicht kregen in ergonomie en werkhouding. Door beter te begrijpen hoe het lichaam reageert op bepaalde bewegingen, ontstaat bewustwording en kunnen kleine aanpassingen al een groot verschil maken.
Soms zitten verbeteringen in verrassend kleine details. Zo bleek bij één werkplek een balk onder de tafel ervoor te zorgen dat medewerkers hun benen niet goed kwijt konden. Door deze aanpassing te verwijderen verbeterde de werkhouding direct.
Leiderschap maakt het verschil
Naast fysieke belasting speelt ook leiderschap een belangrijke rol in duurzame inzetbaarheid. Veel leidinggevenden in productieomgevingen zijn doorgegroeid vanuit de werkvloer. Dat is waardevol, maar vraagt ook om nieuwe vaardigheden.
In een aanvullend traject werkte GOC daarom met leidinggevenden aan coachend leiderschap. Hoe herken je signalen van werkdruk? Hoe voer je een goed gesprek met medewerkers? En hoe stimuleer je eigenaarschap binnen teams?
Door ervaringen uit te wisselen en praktische situaties te oefenen, groeide niet alleen de kennis, maar ook de onderlinge samenwerking.
Investeren in mensen
Duurzame inzetbaarheid draait uiteindelijk om meer dan ergonomie alleen. Het gaat om een gezonde werkcultuur waarin medewerkers zich gezien voelen, kunnen groeien en met plezier hun werk doen.
Bedrijven die daarin investeren bouwen aan een stabiele organisatie met betrokken medewerkers en minder uitval.
Ook werken aan duurzame inzetbaarheid in jouw organisatie?
Wil je meer doen met duurzame inzetbaarheid in jouw organisatie?
Het programma Create Your Future van het A&O Fonds Grafimediabranche ondersteunt grafimediabedrijven bij het versterken van vitaliteit, ontwikkeling en werkplezier.
Lees meer:
https://aenofondsgrafimedia.nl/organisatie/create-your-future
GOC helpt bedrijven graag om deze aanpak praktisch toe te passen op de werkvloer.

